top of page

Сторінка медичної сестри

Сестра медична старша:

Серишева Наталія Василівна

В  халаті  білім,  як  сніжок  на  полі,
мов  блискіт  лебединого  пера,
вітаючись  привітно  надовкола,
іде  по  коридору  медсестра.

 

Медсестричка - солодке слово,

Найрідніша в світі рідня.

Як біда ударить раптово - 

А сестричка її проганя.

АНТРОПОМЕТРІЯ

Антропометрія - це вимірювання ряду параметрів людського тіла: росту, маси тіла, ширини плечей, окружності грудної клітини, життєвої ємності легень (ЖЕЛ) і сили м'язів. Зріст вимірюють на антропометрії. Обстежуваний стоїть, торкаючись сідницями і лопатками антропометрії.

Зріст дитини до 2 років вимірюють у положенні лежачи. 

Зміст її полягає у вимірюванні певних частин тіла із занесенням результатів вимірювання на спец, реєстраційну карту. В основу А. покладена теорія бельг. статистика А. Кетле, який доводив, що немає двох людей, розміри частин тіла яких збігаються, і що довжина кісток людини практично не змінюється з певного віку. Спираючись на дані антропометр, статистики А. Кетле, він запропонував проводити вимірювання тіла (зріст, висота сидячи, довжина і ширина голови, правого вуха, лівої ступні тощо) і їх результати заносити у реєстрац. карту спец, форми. Комплекс результатів вимірювань був засобом ідентифікації особи.

Окружність грудей вимірюють у трьох станах: у моменти максимального вдиху, повного видиху і в спокої. Сантиметрову стрічку накладають ззаду під нижніми кутами лопаток і спереду: у дітей і чоловіків доводять до сосків, у жінок над грудною залозою на рівні верхнього краю IV ребра. Різниця між величинами вдиху і видиху (екскурсія грудної клітини) у чоловіків дорівнює 4-5 см, у жінок 4-6 см, у спортсменів досягає 10-14 см, у хворих знижена до 2-1 см або дорівнює 0.

Окружність живота вимірюють у положенні лежачи на боці на рівні найбільшої його опуклості, а талію - в положенні стоячи на рівні найменшої опуклості живота.

Окружність плеча вимірюють при напружених м'язах плеча та передпліччя піднятий до рівня надпліччя і зігнутою у лікті руки. Стрічку накладають в області найбільш виступаючої частини двоголового м'яза плеча. У розслабленому стані на тому ж рівні проводять вимірювання при опущеній руці.

Окружність стегна вимірюють під сідничною складкою, а гомілки - в області найбільшої опуклості литкового м'яза. Ширину плечей вимірюють тазоміром, встановлюючи ніжки його на видатному краї ароміона. При вимірі ширини таза ніжки тазомера ставлять між точками гребенів клубових кісток.

Життєву ємність легень вимірюють за допомогою спирометра.

Пацієнта ставлять обличчям до апарату, пропонують зробити глибокий вдих, а видих через мундштук в трубку спирометра. Повторюють 2-3 рази і записують найбільший результат.

Силу м'язів вимірюють динамометром. Силу м'язів кисті визначають, стискаючи річний динамометр кистю відведеної вперед руки. Для вимірювання сили м'язів спини використовують становий динамометр. Пацієнт стає на опорну площадку його, гак якої повинен знаходитися між стопами, пацієнт тягне рукоятку, з'єднану з динамометром, вгору. Рукоятку встановлюють на рівні колін. При вимірі - ноги прямі.

Для об'єктивного судження про фізичний розвиток визначають співвідношення окремих антропометричних показників - індекси.

вагово-зростаючий показник (індекс Кетле) обчислюється шляхом ділення маси тіла в грамах на ріст у сантиметрах.

Життєвий індекс визначається шляхом ділення життєвої ємності легень (в кубічних міліметрах) на масу тіла (в кілограмах).

Показники сили кисті отримують від ділення даних динамометрії сили м'язів кисті (в кг) на масу тіла (кг), помножених на 100.

                                        Поради батькам

                    «Чи потрібно робити дітям щеплення?»

 

Дуже часто батьки запитують: чи варто робити дітям профілактичні щеплення? Чи не краще надати маляті перехворіти дитячими інфекційними хворобами, такими, як кір, кошлюш і інші, поки він ще малий? Адже багато хто знає, що у дорослих ці хвороби проходять набагато важче.

Чи не виявить щеплення негативного впливу на організм дитини? Адже і терміни імунітету, тобто несприйнятливості до хвороби після різних щеплень не так вже й тривалі (в середньому 2-5 років).
Отже, чи потрібні профілактичні щеплення? Ми знаємо, які страшні смертельні хвороби існували раніше. Епідемії чуми, чорної віспи охоплювали міста, країни, цілі континенти. Населення часто вимирало повністю, видужували одиниці … Однак зараз ці захворювання майже не зустрічаються. Саме профілактичні щеплення у всіх країнах позбавили людство від цих страшних інфекцій.

Багато років по тому, за пропозицією Лун Пастера, всі препарати, що попереджають захворювання, стали називати вакцинами.

Уже в наш час з успіхом були ліквідовані такі страшні інфекційні хвороби, як дифтерія та поліомієліт. Після початку вакцинації дітей проти поліомієліту зовсім зникли найстрашніші — паралітичні форми захворювання. Поодинокі випадки зустрічалися і згодом, але вони були привізними — «вокзальна» дифтерія. Проте в даний час дифтерія з’явилася знову.

Основна причина появи цього захворювання — це міграції великих груп населення в результаті тих катаклізмів, які зараз мають місце в країні. Є й інші причини: багато  дітей не отримують щеплень з-за різних захворювань. У більшості дорослих людей також зник імунітет до цього захворювання. Всі ці причини створили грунт для нового спалаху дифтерії у наш час на початку серед дорослих, а потім і серед дітей.

Щеплення небезпечні, але все-таки потрібні, особливо проти дифтерії та поліомієліту.

Жива вакцина проти поліомієліту (вакцина Сейбіна), якою щеплять у нас і за кордоном, не повинна вводитися дітям під час гострих шлунково-кишкових захворювань і в періоді загострень хронічних хвороб. Слід вилікувати дитину, а вакцинацію провести через 1-1,5 місяця після одужання. У хворому кишечнику живий вірус поліомієліту може почати розмножуватися і викликати захворювання.

Вакцинацію після гострих інфекцій респіраторного тракту можна починати тільки через місяць після одужання.

Зараз багато лікарів вважають, що треба «сміливіше» робити щеплення проти дифтерії у зв’язку з несприятливою епідеміологічною обстановкою з цією інфекцією. Але тоді чому ж так суворо потрібно дотримуватися сьогодні прищепний графік? Мама хоче зробити маляті щеплення проти дифтерії, а їй кажуть, що спочатку належить зробити проти туберкульозу. Відомо, що інтервал між цими вакцинації повинен бути не менше двох місяців. Відомо також, що протидифтерійний імунітет виникає частіше після другої вакцинації (повинна проводитися через 45 днів після першої).

Отже, під час епідемії дифтерії щеплення проти нього відкладається в середньому на 2-3 місяці. А якщо врахувати той факт, що нещеплені діти — це діти, щеплення яким не робилися, як правило, через часті хвороби, і вони можуть в цей термін знову захворіти, то щеплення відкладається ще на довгий час. У той же час всі ми знаємо, що вакцинація проти дифтерії ефективна.

Зазвичай в періоді адаптації після надходження в садок вони починають часто хворіти. І, як правило, неможливо довести вакцинацію до кінця з-за нескінченних простудних захворювань. А якщо й доводимо, то ризикуємо або отримати ускладнення на щеплення, або не отримати у дитини бажаного імунітету до інфекцій. Краще зробити щеплення за кілька місяців до надходження в садок. Тоді період адаптації дитини до нового середовища пройде легше. Цим же ми вбережемо дитину від прищеплювальних ускладнень.

Після будь-якого щеплення у дитини протягом 2-3 діб може бути невелике підвищення температури, млявість, дратівливість. Дитина як би в легкій формі переносить інфекцію. Протягом цих днів варто залишити її вдома, дати можливість побільше полежати в ліжку, не перегодовувати, багато поїти. Будь-які процедури, а також походи в лазню, фізкультурні заняття, екскурсії краще відкласти в середньому на 6-7 днів.

Тільки дотримання всіх правил справи при щепнні гарантує розвиток імунітету у дитини і дозволяє уникнути прищеплювальних реакцій і прищепних ускладнень.

 

 

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

НАКАЗ

11.08.2014  № 551

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
13 жовтня 2014 р.
за № 1237/26014

Додаток до наказу

 

Гостра респіраторна вірусна інфекція

ГРЗ абревіатура, яка розшифровується як гострі респіраторні захворювання, і позначає хвороби, що характеризуються запаленням верхніх дихальних шляхів і передаються повітряно-крапельним шляхом. ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) — більш вузька класифікація, коли точно відомо, що дане захворювання має вірусну природу. До ГРВІ належать грип, парагрип, аденовірусна інфекція, РС-інфекція. Простіше кажучи, ГРВІ це лише один з видів ГРЗ, незважаючи на те, що багато людей, серед яких є і лікарі, вже звикли поєднувати це поняття в одне  

      Для звичайної людини що застуда, що ГРВІ, що ГРЗ — абсолютно аналогічні і тотожні поняття, і позначають одні й ті ж хвороби і симптоми. Кашель, нежить, головний біль та біль у горлі, загальну розбитість і слабкість ми можемо назвати будь-яким з цих трьох понять, і наш співрозмовник відразу зрозуміє, про що йде мова. Тим часом, фахівці чітко розмежовують ці формулювання. Наприклад, слово застуда рідко можна почути від лікаря, тому що це термін непрофесійний, побутовий.

Давайте докладніше розглянемо види ГРВІ.

  • Грип

Цей термін також часто є підміною понять. Все що викликає високу температуру, кашель, нежить і загальну слабкість ми звикли називати грип. Тим не менш, грип має особливий вид збудників (вірусів грипу близько 200) і  характерні симптоми. Грип зазвичай починається раптово і відразу з важких симптомів. Він характеризується дуже високою температурою (39-40), яка стабільно тримається протягом 3-5 днів, присутністю сухого кашлю, який викликає болі за грудиною, запаленням гортані та нежиттю. При грипі часто спостерігається сильна інтоксикація організму, тому побічними симптомами можуть бути помутніння свідомості, обширні кровотечі з носа, внутрішні крововиливи, геморагічна пневмонія та інше.

  • Парагрип

Зазвичай проходить легше, ніж грип. Температура невисока, тримається 2-4 дні. Найнеприємніше при цій ГРВІ — сухий гавкаючий кашель і сильний нежить. Небезпечним симптомом може бути звуження гортані (круп), особливо уважно потрібно стежити за станом дітей, хворих на парагрип, так як цей стан може призвести до удушення.

  • РС-інфекція

Температура рідко вище 38 градусів і тримається 3-7 днів. РС-інфекція характеризується болісним, сухим кашлем, розвитком бронхіту, при неправильному лікуванні якого можливий розвиток пневмонії або загострення бронхіальної астми.

Аденовірусна інфекція розвивається поступово, більш плавно, ніж інші ГРВІ. При ній зазвичай спостерігається температура 38-39, яка тримається досить довго (5-10 днів) і має хвилеподібний характер. Супроводжується вологим, досить сильним кашлем, сильною нежиттю, різким збільшенням лімфатичних вузлів. На тлі аденовірусної інфекції може розвиватися ангіна, фарингіт, кон’юнктивіт. Через запалення горла і лімфатичних вузлів ковтання затруднене і дуже болісне.

Лікування ГРВІ. Загальні рекомендації

          Лікування ГРВІ зі стандартним перебігом хвороби зазвичай проводиться у пацієнта вдома. Обов’язкові постільний режим, тепле пиття, препарати для боротьби з симптомами захворювання, легке, але корисне і багате живильними речовинами харчування, прогрівають процедури і інгаляції, рекомендований прийом вітамінів.

         Багато з нас знають, що температура — це добре, оскільки саме таким чином організм бореться з інфекцією. Збивати температуру можна тільки в тому випадку, якщо вона піднялася вище 38 градусів, тому що після цієї позначки з’являється загроза для мозку і серця пацієнта. Також необхідно пам’ятати, що антибіотики при ГРВІ не застосовуються, так як вони показані для ГРЗ виключно бактеріального походження (наприклад, ангіни), а ГРВІ викликається вірусами.

           Основним симптомом ГРВІ є болісний сильний кашель. Необхідно знати, що це не просто рефлекс, а спроби організму вивести з легенів і бронхів мокротиння, що містить хвороботворні мікроорганізми. Для того щоб полегшити відкашлювання, фахівці рекомендують прийом спеціальних препаратів. При цьому дуже важливо, щоб ліки м’яко діяли на організм, ослаблений вірусами, і крім основної дії додатково надавали протизапальний і противірусний ефект.

          Взагалі, займаючись лікуванням ГРВІ, слід враховувати, що всі прояви захворювання, включаючи кашель, нежить і температуру, не результат безчинств мікробів і вірусів, а реакція нашого організму на всі ці хуліганства. Тому першочерговим завданням є не усунення симптому, а його полегшення і допомога організму, яка полягає в підтримці цих захисних реакцій. Виходячи з цих причин, лікарі і фармацевти рекомендують використовувати рослинні препарати, які з одного боку діють м’яко, не впливаючи на інші органи і системи людини, а з іншого — мають оптимальний для боротьби з неприємними симптомами склад.

         Підхопивши ГРВІ важливо не тільки подбати про своє одужання, але і не стати причиною епідемії вірусу. Прикривайте ніс і рот при кашлі та чханні, частіше провітрюйте приміщення, носіть марлеву пов’язку і змусьте близьких одягнути її — і хвороба не затримається надовго у вашому домі.

 

Профілактика грипу та ГРВІ

         У зв’язку з наближенням холодної пори року багато хто з нас заздалегідь починають турбуватися про своє здоров’я. Щоб у всеозброєнні зустріти зиму, потрібно вже зараз зайнятися профілактикою грипу та ГРВІ. Крім усім відомих народних методів, зараз стає популярною профілактика грипу медичними препаратами. Чим ближче сезон захворювань на ГРВІ, тим більше реклами ліків для профілактики грипу можна побачити по телебаченню і на білбордах міста. У кожній поліклініці, школі, дитячому садку, пологовому будинку висять плакати з рекомендаціями щодо профілактики захворюваності на грип. Це говорить про те, що населення всерйоз спантеличено проблемою профілактики та лікування грипу та ГРВІ. Завжди адже краще запобігти захворюванню, ніж потім довго боротися з ним і його наслідками. Та й витрати на лікування будуть безсумнівно більше, ніж на засоби для профілактики грипу. Тому краще не відкладати в довгий ящик, і зайнятися своїм здоров’ям прямо зараз, адже препарати для профілактики ГРВІ та грипу продають у кожній аптеці. Це можуть бути і мазі, і вітаміни, і сиропи, і навіть таблетки для профілактики грипу.

           Але варто сказати, що самому призначати собі ліки для профілактики грипу,  може бути дуже небезпечно. Це тільки на перший погляд здається, що всі засоби для профілактики ГРВІ однакові. Насправді це не так.

           На сьогоднішній день відомо більше 140 вірусів (в тому числі і вірусів грипу), які можуть стати причиною виникнення ГРВІ. Звідси і випливає вся трудність неспецифічної профілактики грипу (специфічна полягає у введенні вакцини для профілактики грипу). Вірус влаштований таким чином, що він може об’єднуватися з іншими вірусами, створюючи новий вид, може мутувати, також спостерігаються випадки адаптації того чи іншого вірусу до противірусних препаратів. І звичайній людині не завжди відомо, який саме препарат для профілактики грипу йому підійде. Крім цього, не всі препарати для профілактики і лікування грипу та ГРВІ несуть тільки користь. У будь-якому ліках є побічні ефекти, і читати інструкцію до кожного з них, вибираючи відповідний, не завжди є можливість. Це ще одна причина, по якій займатися профілактикою ГРВІ при вагітності можна тільки за призначенням та під наглядом лікаря.

           Але давайте не забувати про те, що профілактика ГРВІ включає в себе не тільки ліки. Існує безліч народних методів профілактики грипу та ГРВІ. По-перше, це здоровий спосіб життя, загартовування. По-друге, це вживання вітамінів, що особливо актуально в осінньо-весняний період, різноманітне повноцінне харчування. Це все, звичайно, не гарантує, що вірус не потрапить у ваш організм, але, швидко впоратися з ГРВІ, допоможе. Також сприяє профілактиці грипу та ГРВІ повноцінний сон (не менше 6-7 годин), прогулянки на свіжому повітрі. Тому лікарі рекомендують в обов’язковому порядку займатися профілактикою грипу. І, залежно від того, який різновид вірусу поширена в даний час, підбирати комплекс заходів щодо профілактики ГРВІ.

          

Як знизити ймовірність зустрічі з вірусами ?

         На 100% захистити себе від ризику зустрічі з вірусами неможливо , оскільки всі ми живемо в суспільстві. Нас оточує більша або менша кількість людей , які можуть бути потенційними носіями вірусу. Крім того , віруси віддаються не тільки повітряно-крапельним шляхом. Наприклад , вірус грипу може кілька діб залишатися життєздатним в домашнього пилу або засохлої слини. Але ризик інфікування можна знизити , дотримуючись наступні рекомендації:

1.     Уникайте місць скупчення людей , особливо в періоди спалаху захворюваності ГРВІ. По можливості , обмежте контакти з людьми.

2.     Намагайтеся якомога частіше мити руки. Згідно з висновками швейцарських учених , деякі віруси грипу можуть жити на пальцях до 30 хвилин , заражаючи самої людини і тих , хто його оточує. Можна обробляти руки вологими гігієнічними або дезінфікуючими серветками.

3.     Намагайтеся якомога рідше доторкатися до очей , рота і носа — вони є «воротами» для просування вірусу у ваш організм.

4.     Регулярно провітрюйте приміщення , в якому ви перебуваєте. Вірусні частинки залишаються небезпечними годинами і цілодобово в курному , теплом , сухому , нерухомому повітрі. З тієї ж причини важливо робити вологе прибирання приміщень.

5.     Декілька разів на день полощіть рот і промивайте ніс. У ніздрях можна вимити з милом , а для полоскань горла підійдуть розчини питної соди або ромашки.

 

                   Як підвищити стійкість до вірусів ?

           Самий природний спосіб підвищити захисні сили свого організму — вести здоровий спосіб життя. Повноцінний сон , збалансована їжа , достатня фізична активність , прогулянки на свіжому повітрі , уникнення стресових ситуацій зміцнять імунітет і допоможуть організму встояти перед атакою небезпечних мікроорганізмів.

           У житлових приміщеннях важливо підтримувати оптимальні параметри температури і вологості повітря. Завдяки цьому слизові оболонки дихальних шляхів будуть нормально функціонувати , забезпечуючи місцевий імунітет. З цієї ж причини потрібно пити достатньо рідини .

           Попередньо порадившись з лікарем , для зміцнення імунітету в період спалаху ГРВІ можна поприймати вітаміни , насамперед С, А і групи В.

           До продуктів , які вважаються природними захисниками імунітету , відносяться часник , шипшина , мед , журавлина , цитрусові , моркву. Вони забезпечують організм вітамінами і підвищують опірність інфекціям , тому включіть їх у свій раціон.

            Підвищити стійкість організму до вірусів можна за допомогою медичних препаратів. Експерти ВООЗ називають вакцинацію найкращим методом захисту від грипу та його ускладнень. Сучасні протигрипозні вакцини добре переносяться і мають високу профілактичну ефективність .

            Не можна щепитися від грипу тим , хто має непереносимість компонентів протигрипозної вакцини , людям з гострими захворюваннями або загостренням хронічних. А от різноманітні імуностимулятори та імуномодулятори не є панацеєю від вірусів. Добирати та приймати їх потрібно індивідуально , тільки за рекомендацією лікаря-імунолога . Самолікування цими препаратами , всупереч очікуванням зміцнити імунітет , може привести до зворотного ефекту . Безконтрольний прийом стимуляторів імунітету спровокує пригнічення власних захисних сил організму , може викликати загострення хронічних захворювань.

 

                     Як знизити ризик передачі вірусів ?

          Ніхто з нас не застрахований проти того , щоб в будь-який момент самому стати рознощиком інфекцій. Щоб захистити близьких та інших навколишніх вас людей :

  • під час кашлю або чхання прикривайте рот і ніс одноразовою серветкою , яку потім потрібно негайно викинути;

  • якщо помітили у себе симптоми, характерні для ГРВІ (нежить , кашель , чхання, головний біль , слабкість) , необхідно звернутися до лікаря. Не варто йти на роботу , в школу , відвідувати громадські місця. Якщо виникла гостра необхідність порушити це правило , використовуйте маску або ватно-марлеву пов’язку.

 

Профілактика
за допомогою обмеження контактів

Щоб запобігти виникненню у дитини грипу, варто максимально обмежити його контакти з носіями інфекції. Для цього необхідно уникати місця великого скупчення людей, наприклад, громадський транспорт, поліклініки, аптеки і великі магазини.

 

Носіння маски, миття рук

Маска допоможе тільки в тому випадку, якщо вона надіта на хворого, а не на здорового. Тому якщо хтось з домочадців захворів на грип, йому варто носити маску, міняючи її кожні дві години. На ній будуть осідати крапельки слини, що виділяється під час чхання та кашлю, в яких міститься особливо багато вірусів.

Під час епідемії дитина повинна якомога частіше мити руки з милом, а там, де немає раковини, можна використовувати вологі серветки. Батьки повинні пам'ятати про те, що багато предметів, наприклад, гроші, можуть бути джерелом патогенних мікроорганізмів, а значить, після контакту з ними обов'язково потрібно мити руки.

 

Профілактичний догляд за слизовими оболонками

В області верхніх дихальних шляхів постійно виробляється слиз, яка виконує захисні функції. Якщо слизові оболонки і слиз починають пересихати, то робота місцевого імунітету порушується, і віруси з легкістю проникають в організм. Найчастіше причиною висихання слизу стає занадто сухе повітря в приміщеннях. Висушують слизові оболонки і деякі лікарські засоби, наприклад, тавегіл, супрастин або димедрол. Тому ніколи не варто давати дитині ліки, не проконсультувавшись попередньо з педіатром.

 
Загальна профілактика

Під час епідемії грипу батьки повинні подбати про те, щоб дитина повноцінно харчувалася, висипалася і відпочивала. Корисні прогулянки на свіжому повітрі, а також відвідування басейну і зарядка. Добре допомагає і загартовування, якщо у малюка немає до нього протипоказань. Рекомендується прийом вітамінів, в першу чергу, А, С і групи В. У холодну пору року можна давати дитині сироп шипшини, якщо у малюка немає на нього алергії.

 

 

 

 

 

 

 

 

                             

 

Листівка.jpg
bottom of page